Progesteron hormon testi nasıl ne zaman yapılıyor bilinmesi gerekenler

Progesteron 21. gün testi nedir ? Nasıl ve ne zaman Yapılır ?

Sevgili hamilemiyimhesaplama.com misafirleri. Biz kadınların çocuklarının olması için yapılan testlerden birtanesi de progesteron testidir. Biz kadınlarda Luteal faz denilen ve her 14 günde bir olan Rahim içi tabakasının olası bir gebeliğe hazırlanması dönemi olarak  söylenebilir. Bu dönemde bizlerde ostrojen hormonu ile birlikte çatlayan yumurtanın geride bırakdığı bir madde olan ve corpus luteum denen sarı cisimcikten ” Progesteron ” hormonu salgılanmaktadır. Bu hormonun ana görevi atılmış olan yumurta eğer döllenmişse rahimin duvarına ve içine tutunmasını sağlamaktır.

Basite indirgeyerek anlatmaya çalıştığımızda bu testi, adetinizin 1. günü sizden kan alınıyor. Yani bu test kandan yapılıyor sevgili anne adayları. İlk kan alındıktan sonra birinci gün dahil olmak üzere  ( birinci gün test yapıldıktan sonra ) sizden 21 22 23. günlerde tekrar bu testi yaptırmanız istenilecektir.

Bunun amacı değerlere bakılarak rahimde yumurtlama olup olmadığına bakılması durumudur. Sizlerde yaptırdığınız progesteron hormon testi değerlerini bizlere göndererek yorumlamamızı isteyebilirsiniz.

Normalde progesteron Değerleri; +10 ve üzeri olduğunda yumurtlamanın olduğu 6 7 gibi değerlerde de yumurtlamanın gerçekleştiği anlamını taşımaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Adetten Regl'den sonra hangi günler haile kalınır hakkında bilmeniz gerekenler ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu konumuzla İlgili aramalar:

progesteron testi nasıl yapılır,progesteron testi ne zaman yapılmalı,progesteron tahlili nedir,Progesteron tahlili nasıl yapılır,progesteron hormonuna ne zaman bakılır,progesteron ne zaman bakılır,progesteron testi ne zaman yapılır,progesteron testi nezaman yapılır,progesteron nasıl yapılır,progesteron tahlili,

“Dhea 25 Mg Tablet” için 4 yorum

 1. cemre diyor ki:

  21 yasındayım çok zayıftım adet görmüyordum.. simdi kilo aldım ideal kilomdayım halen adet gormuyorum doktora gittim polikistik over yok demişti. tarlusalı halen kullanmalı mıyım bir zararı var mı? ilerde cocuk sahibi olabilir miyim? simdiden tesekkur ederim

 2. rukiş diyor ki:

  slm bemimde kesem gözükmüyo kanda 1500 cıkıyor 6 haftalık hamileyim ama gözükmüyor neden

  • Beyza diyor ki:

   Sağlıksız gebelik ,geç döllenme gibi durumlarda kese görülmeyebilir.Doktor takibinizi aksatmayın

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
progestan
Progesteron değerleri ne olmalı kaç olmalı 21 gün testi değerleri hakkında bilgiler ?

Progesteron testi değerleri ne olmalı, gebelik için yeterli olan progesteron değeri normal olarak kaçtır ? Bu progesteron hormon testini yaptıran...

Kapat