İlişki sonrası yaşanılan adet kanaması leke hakkında bilgiler

İlişki Sonrası Adet Kanaması kanama neden olur ? Sebepleri nelerdir ?

Selamlar sevgili HAMİLEMİYİM.ORG misafirleri ve kullanıcıları. Bağzı durumlarda biz kadınlar tarafından karşılaşılan ve literatürde, karşı cins ile girilen ilişkinin hemen sonrasında veyahut ertesi gün beklenmedik şekildeki kanama leke izlerinin görünmesi olarak tanımlanıyor ilişki sonrası adet kanaması yada lekeler.

Bunun en çok görünen sebebi de ; Rahim ağzındaki klamidya ismini verdiğimiz bir bakterinin bağzı etkilerden yarattığı rahim ağzında bulunan enfeksiyonlardır.

Diğer bir neden olarak rahimağzı polipleri sayılabilir.

Bazen yeni başlamış ve dışarıya boşalmamış bir adet kanaması kadın tarafından ilişki sonrası kanama zannedilebilir.

Menopoz döneminde östrojen hormonunun azalması vajina duvarında incelmeye ve kuruluğa neden olur. Bu durum menopoz döneminde ilişki sonrasında zorlama ve aşınmaya bağlı, kanamanın en muhtemel nedeni olmakla beraber mutlaka jinekolojik inceleme yapılmalıdır.

Rahimağzında kanser öncüsü lezyonlar veya rahimağzı kanseri ilişki sonrası kanama şeklinde belirti verebilirler. Bu nedenle ilişki sonrası kanama da ciddiye alınması gereken bir belirtidir ve doktora muayene olmakta büyük fayda vardır.

RAHİM AĞZI ENFEKSİYONU OLABİLİR

En sık rastlanan durum rahim ağzı enfeksiyonlarıdır. “Servisit” olarak tanımlanan bu hastalık mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavinin ihmal edilmesi ile rahim ağzı yaraları oluşabilir. Yaranın varlığı jinekolojik muayene ile kolayca saptanabilir. Mutlaka “pap smear” yapılmalıdır. Gerekli enfeksiyon tedavisi verilir. Bazı hastalarda “elektrokoter(Elektrik akımıyla ilgili dokuların yakılması)” veya “kriyokoter( soğuk tedavisi)” ile yaranın tedavisi yapılır.

Adet dönemine çok yakın günlerde kanama olduysa, takip eden günlerde adetin başlayıp başlamadığı gözlenmelidir. Post koital kanama rahim ağzı kanserinin ilk belirtisi olabilir. Bundan dolayı ilişki sonrası olan her kanama şüphe ile karşılanmalıdır. Jinekolojik muayenede rahim ağzı normal görünse de mutlaka pap smear ile tarama testi yapılmalıdır. Kanser klinik hale gelmeden smear testi ile erken dönemde yakalanabilir. ASCUS, CİN1, CİN2, CİN3 gibi kanser öncü lezyonlar tespit edilebilir. Basit ve kolay yöntemlerle tedavi sağlanabilir. (kriyo, leep konizasyon, vs)

MENOPOZ DÖNEMİNDE DE İLİŞKİ SONRASI KANAMA GÖRÜLEBİLİR

Menepoz döneminde östrojen hormonunun azalması vajina duvarında incelme ve kuruluğa neden olmaktadır. “Senil vajinal atrofi” olarak isimlendirilen bu durum ilişki sonrası kanama nedeni olabilir. Lokal östrojen içeren krem ve vajinal tabletlerle bu durum tedavi edilebilir.

Servikal polip olarak tanımlanan rahim ağzı poliplerinin olması da ilişki sonrası kanamaya neden olabilir. Servikal polipler çoklukla iyi huyludur. Basit bir müdahale ile polipin alınması sorunu çözer.

Cinsel ilişki sonrası beklenmedik kanama görüldüğü takdirde mutlakabir jinekoloğa başvurulmalı erken teşhis ve tedavi şansı yakalanmaldır.

Bir önceki yazımız olan Aşılama yaptırıp tutanlar yaşadıklarınızı buradan bizimle paylaşınız başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu konumuzla İlgili aramalar:

adet dönemine yakın ilişkide kanama,adete yakın ilişkide kan gelmesi,ilişki sırasında adet kanı gelmesi,adete yakin iliskide kanama,cinsel ilişkiden sonra az bile olsa adet kanaması olurmu,erken gebelikte cinsel ilişkiden sonra kanama,evli birinde ilişki sonrası kanama olurmu,adet doneminden sonra iliski sonrasi kanama olurmu,ilişki sonrası yerleşme kanaması olurmu,iliskiden sonra leke gorulmesi,

“Dhea 25 Mg Tablet” için 4 yorum

 1. cemre diyor ki:

  21 yasındayım çok zayıftım adet görmüyordum.. simdi kilo aldım ideal kilomdayım halen adet gormuyorum doktora gittim polikistik over yok demişti. tarlusalı halen kullanmalı mıyım bir zararı var mı? ilerde cocuk sahibi olabilir miyim? simdiden tesekkur ederim

 2. rukiş diyor ki:

  slm bemimde kesem gözükmüyo kanda 1500 cıkıyor 6 haftalık hamileyim ama gözükmüyor neden

  • Beyza diyor ki:

   Sağlıksız gebelik ,geç döllenme gibi durumlarda kese görülmeyebilir.Doktor takibinizi aksatmayın

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Tüp bebek beta hcg değerleri
Tüp bebekte beta hcg değerleri hakkında bilmeniz gerekenler

Tüp bebek beta hcg değeri değerleri ve tüp bebek sonrası gebelik testi nasıl anlaşılır ? Tüp bebek yaptırdım ne zaman...

Kapat