Hamilelerin yemesi gerekenler beslenme şekli ve beslenme listesi

Hamilelerin yemesi gerekenler beslenme şekli ve beslenme listesi nasıl olmalıdır ?

SABAH:

1 bardak süt,
1 yumurta,
1 dilim peynir,
1 orta dilim ekmek,
1 domates, 1 salatalık, maydanoz, yeşil biber, dereotu v.b

KUŞLUK:
1 meyve + 1 bardak ayran + 1 ince dilim ekmek

ÖĞLE:
1 Porsiyon etli kurubaklagil yemeği
1 porsiyon pilav veya makarna
1 bardak ayran
1 porsiyon salata
1 orta dilim ekmek ,1 adet meyve

İKİNDİ:
1 dilim ekmek+ 1 dilim peynir + domates , salatalık + 1meyve

AKŞAM:
1 porsiyon et, balık, tavuk (sebzeli)
1 porsiyon zeytinyağlı sebze yemeği
1 bardak ayran,
1 porsiyon salata , 1orta dilim ekmek

GECE:
1 su bardağı süt veya 1 porsiyon sütlü tatlı + 1 porsiyon meyve Kahvaltıda veya ara öğünlerde 5 zeytin, 1tatlı kaşığı bal, pekmez, reçel tüketilebilir. 1 porsiyon meyve 1orta boy elma, portakal veya küçük bir salkım üzüm, ince bir dilim karpuz veya kavun, yarım muz veya greyfrut olabilir. Gebelikte Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar

Çay, kahve gibi içeceklerin yemekle birlikte tüketiminizi azaltıp, yerine ayran, süt, meyve sularını tercih ediniz. Her öğünde mutlaka C vitamini kaynakları tüketiniz.

Sebze, meyve, kuru baklagilleri iyice yıkamadan tüketmeyiniz. Sebzelerin ,makarnanın haşlama sularını dökmeyiniz, ya suyunu çektirerek pişiriniz ya da sularını çorbalarda kullanınız. Sigara, alkol kullanmayınız, sigara dumanına maruz kalmayınız.

Yemeklerde iyotlu tuz kullanınız. Tansiyon yüksekliklerinde yemekleri tuzsuz pişiriniz. Hazır gıdalardan kaçınıp doğal besinler tüketiniz. Hazır içecekler, hazır çorbalar, ve mevsimi olmayan sebze ve meyveleri tüketmeyiniz. Et, balık, tavuk, kuru baklagil tüketimini birer gün ara ile yaparak tek düzelikten kurtulup bıkkınlık yaratmadan doğru besleniniz.

Süt içemiyorsanız yoğurt veya ayran tüketiniz. Peynir yerine çökelek tüketebilirsiniz. Yağda kızarmış hamur tatlıları yerine, meyve veya sütlü tatlıları tercih ediniz.

UNUTMAYINIZ!

Annenin ve bebeğin sağlıklı olmaları; annelerin gebelik öncesi sağlığı, besin yedeklerinin durumu ve gebelik boyunca kendileri ve bebekleri için yeterli ve dengeli beslenmelerine doğrudan bağlıdır.

Hazırlayan : Prof.Dr. Hakan Şatıroğlu

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi
kadın Hastalıkları ve doğum Ana Bilim Dalı

 

 

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte 6. hafta bebek gelişimi ve tüketilecek gıdalar değişimler nelerdir ? başlıklı makalemizde 6 aylık bebeğin görüntüsü, gebeliğin 6. ayında bebeğin görüntüsü ve hamilelikte 24. hafta hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu konumuzla İlgili aramalar:

hamilelikte yenmesi gerekenlerin listesi,hamilelikte beslenme şekli,hamilelikte yenmesi gerekenler listesi,hamilelerin yemesi gerekenler,hamilelikte annenin beslenme şekli,hamilelikte en iyi beslenme şekli,hamilelerin soğuk yemek yemesi,hamilelerin beslenme şekli,hamilelikte yenilmesi gerekenler listesi,hamılelıkte beslenme sekılı,

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
adetim gecikti
Adetim 3 5 gün geçti belim ağrıyor hamilemiyim ?

Adetinizin üzerinden 3 4 yada 5 gün geçtiyse ve beliniz ağrıyorsa hemen hamilemiyim diye kendi kendinize kuruntu yaptığnızı biliyoruz sevgili...

Kapat