Orgametril Tablet Ne Işe Yarar?

Konu, 'Düzensiz Adet ve Hamilelik' kısmında Beyza tarafından paylaşıldı.

 1. Orgametril tablet nedir,orgametril ne işe yarar,orgametril sonrası ne zaman adet görülür,orgametril adet geciktirirmi,orgametril hakkında bilgiler


  images.jpg

  Orgametril doğal progesteron hormonunun çeşitli aktivitelerini gösteren sentetik progestagen, linestrenol'un bir oral preparatıdır.

  Orgametril'in endometriumda kuvvetli progestatif etkisi vardır. Ayrıca, ilaç kesintisiz hergün alındığı sürece ovulasyon ve menstrüasyonu bastırır. Orgametril belirgin progestagenik etki gerektiren durumlarda kullanılabilir.

  Farmakokinetik

  Linestrenol, oral uygulamadan hemen sonra emilir ve majör biyolojik etkisinden sorumlu farmakolojik olarak aktif metaboliti noretisterona dönüşür. Linestrenol alındıktan 2-4 saat sonra noretisteron pik serum konsantrasyonuna ulaşır. Linestrenol ve metabolitlerinin büyük bölümü idrarla daha az bir kısmı ise dışkı ile atılır.

  ENDİKASYONLARI

  • Polimenore

  • Menoraji ve metroraji

  • Primer ve sekonder amenorenin belli vakaları ve oligomenore

  • Premenstruel sendrom

  • Endometriosis

  • Belli endometrium karsinomu vakaları

  • Selim meme hastalıkları

  • Menstrüasyon ve ovulasyonun supresyonu, ovulasyon sancısı ve dismenore

  • Menstrüasyonun geciktirilmesi

  • Endometrial hiperplaziyi önlemek için peri ve post menopozda estrojen tedavisine ek olarak.

  KONTRENDİKASYONLARI

  gebelik veya gebelik şüphesi

  • Kolestatik sarılık veya sarılık gibi ağır karaciğer hastalıkları (veya böyle bir hastalıktan sonra karaciğer fonksiyon testlerinin normale dönmemiş olması), hepatik tümörler, Rotor sendromu ve Dubin-Johnson sendromu.

  • Sebebi teşhis edilmemiş vajinal kanama.

  • **** steroidleri tarafından etkilenen nadir görülen durumlar veya özgeçmişte bunların varlığı, Örnek: herpes gestationis, gebelik sarılığı, otoskleroz, ciddi kaşıntı veya porfiria. Bu durumlar ilk kez oluşabilir, gebelik sırasında veya **** steroidleri kullanımına bağlı olarak ağırlaşabilir.

  UYARILAR / ÖNLEMLER

  • Özellikle özgeçmişlerinde kloazma gravidarum olan kadınlarda estrojen ve/veya progestagen içeren ilaç kullanımı sırasında nadiren kloazma belirebilir. Kloazmaya eğilimli kadınların bu ilacı kullanırken doğal veya yapay güneş ışığına maruz kalmaları bu durumu başlatabilir veya şiddetlendirebilir.

  • Nadiren karaciğer fonksiyonu ve karbonhidrat metabolizması ile ilgili parametrelerde değişiklik ve hemostasis oluşabilir. İlgili testlerin sonuçları anormalleşirse tedaviye son verilmelidir. Orgametril tedavisi sırasında LDL-kolesterolde artma, HDL-kolesterolde ise azalma görülebilir.

  • Progestagenlerle yapılan uzun süreli tedaviler sırasında, periodik tıbbi muayene önerilir.

  • SHBG (**** Hormon Bağlayıcı Globulin) nin etkileri ile de belirlendiği gibi linestrenol zayıf androjenik etkiye sahiptir. Bu, bazı vak'alarda görülen hafif virilizasyon belirtileri ile desteklenmektedir (akne ve hirsutizm gibi).

  Aşağıdaki durumlarda hastalar tıbbi gözetim altında bulunmalıdır.

  • Dolaşım bozuklukları (veya özgeçmişte böyle bir durumun varlığı) estrojen/progestagen içeren oral kontraseptif kullananlarda bazı kardiyovasküler bozuklukların risk oranında hafif bir yükselme

  bildirilmiştir. • **** steroidleri ile artmaya meyilli ciddi depresyon türleri.

  GEBELİK VE LAKTASYONDA KULLANIMI

  Bu ilaç gebelik sırasında kontrendikedir. Emziren kadınlarda kullanıldığı takdirde, ilacın belirgin zarar oluşturma potansiyeli hakkında yeterli bilgi yoktur.

  YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER

  Orgametril ile devamlı tedavi sırasında ilk 2 ay içinde ara kanama ve lekelenme sıklıkla görülür (%10'dan fazla), zaman içinde bu oran düşer. Siklik tedavi süreçlerinde ara kanama ve lekelenme seyrek olarak görülür (%1-10). Vak'aların çoğunda dozu geçici olarak artırmak kanamayı kontrol altına alır. Sıklıkla karşılaşılan diğer yan etkiler (%10'dan fazla): Libidoda değişiklik (artma veya azalma), bulantı ve diğer gastro-intestinal bozukluklar, kilo artışı. Arasıra (%1-10) veya nadiren (%1'den az) karşılaşılan diğer yan etkiler: Başağrısı veya migren, baş dönmesi, sinirlilik, depresyon, terlemede artış, akne, hirsutizm, kloazma, döküntü, kaşıntı, sarılık, lipoprotein profilinde değişme, karaciğer fonksiyon testlerinde değişme, amenore, menstrüel düzensizlik, glukoz toleransının azalması, memede ağrı, ödem. Bu yan etkilerin çoğu geçici olup pek çok olguda önemsizdir.

  BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.  Orgametril'den sonra ne zaman adet görülür?

  İyi günler Beyza l Hanım. Ben Orgametril 2 kullandım dün bıraktım ne zaman regl olurum ? Şimdiden teşekkür ederim tekrar iyi günler..

  Merhaba,

  İlaç kullanımını bıraktıktan sonra birkaç gün içerisinde kanama gelebilir.

  İyi günler dilerim.

  Orgametril adeti geciktirir mi


  Beyza hanım orgametril ilacı kullanıyorum ve adetim gelmedi acaba neden tesekkür ederim

  Merhaba,

  Orgametril'in adet geciktirici etkisi bulunmaktadır.

  İlacı ne amaçla kullandığınızı bilmediğim için daha sağlıklı bilgiyi ilacı reçete eden doktorunuz verecektir.

  İyi günler dilerim.
 2. Merhaba, 4 gün boyunca günde 3 kere orgametril kullandım sonra bıraktım. 5. günde ise ertesi gün hapı olan norlevo kullandım korunmasız ilişkiye girdiğim için.. bugün 4. günüm ve hala adet olmadım. Yardımcı olur musunuz?
 3. Merhaba ..Siz napıyorsunuz böyle.Tüm hormonlarınızı bilinçsiz ilaç kullanarak alt üst ediyorsunuz..Doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmak sakıncalıdır..Bir kaç gün içinde kanama başlamazsa jinekoloğa görünün
 4. Merhaba en son 15 mayista adet oldum doktorum 29 mayista baslamam icin orgametril verdi 10 gun boyunca kullandim cumartesi bitti ve hala adet olmadim normalde 26 gunde 25 gunde bir adet goruyordum suan halsizli, uyku hali cok kullandigim ilactan dolayi g3cikme yasiyor olabilir miyim tesekkurler
 5. Merhaba gebe olduğunuzu düşünmüyorum . ilaç kesintisiz hergün alındığı sürece ovulasyon ve menstrüasyonu bastırır muhtemelen gecikmeniz ilaç kaynaklı .Tedbiren hcg testi yaptırın sevgiler
 6. Orgametril kullanıyorum yaklaşık bir hafta oldu ve kanamam hala gelmedi en son iki ay önce hasta oldum ve doktorumun tavsiyesiyle bu ilaca başladım neden hala kanamam gelmedi
 7. Normalde ilaç bitiminden 1 hafta sonra kanama başlar doktorunuzla iletişime geçin..

Sayfayı Paylaş

Hamilemiyim.Org misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. orgametril ne işe yarar

  ,
 2. orgametril

  ,
 3. orgametril tablet ne işe yarar

  ,
 4. orgametril adeti kesermi,
 5. orgametrilden kaç gün sonra adet,
 6. orgametril kullandıktan kaç gün sonra adet olunur,
 7. orgametril adet geciktirirmi,
 8. Orgametril hapı nedir,
 9. orgametril gebelik,
 10. orgametril kullandım ne zaman adet olurum