Gebelikte Kilo Alımı

Konu, 'Hafta Hafta Gebelik Takibi' kısmında Beyza tarafından paylaşıldı.

1. hamilelikte kilo alımı,gebelikte kilo alımı,hamileyken kaç kilo alınır,gebeyken kaç kilo alınır hamilelik ve kilo hakkında bilgiler
    b.jpg

Gebelikte kilo alımının, her hamileye uyarlanabilen ve önceden belirlenmiş bir tablosu yoktur.

Gebelikte alınacak toplam kilo, kişinin aileden gelen genetik yapısına, beden yapısına, gebeliğin başlangıcındaki kilosuna, gebelik öncesinde veya gebelik sırasında kullandığı ilaçlara, tekil veya çoğul gebelik olduğuna, kaçıncı gebelik olduğuna ve anne adayının yaşına göre değişkenlik gösterebilir.

Alınan toplam kilo kaç olursa olsun, son üç ay içinde biraz daha fazla olmak üzere gebelik aylarına eşit dağılım gösteriyorsa, genellikle sağlıklı bir gebelik söz konusu demektir.

Dört haftalık aralıklarla yapılan kilo takiplerinde aylık kilo artışının son bir ay içinde çok yavaşlamış olması veya son bir ay içinde aniden çok hızlı artmış olması bir sağlık sorunun ön habercisi olabilir.

Genellikle anne adaylarının aldıkları kiloyu ve karın büyüklüklerini başka anne adaylarıyla karşılaştırarak yorum yapmaları doğru bir yaklaşım olmaz.

Gebelikte alınan kilonun bebeğin doğumdaki kilosunu göstermeyeceği bilinmelidir.

Anne adayının gebelikteki kilo alımını çok önemsemesi ve buna göre beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi veya kendi kendine karar vererek diyet uygulaması çok sakıncalı sonuçlara neden olabilir.

Her anne adayı doğum yaptıktan sonra üzerinde kaç kilo kalacağını merak eder.

Basit bir hesaplamayla yaklaşık bir değer bulunabilir;

Miadında bir doğum gerçekleştiği anda yaklaşık 5 kilo verilir (bebeğin ağırlığı + su kesesi + plasenta)

Kalan kilonun yaklaşık olarak yarısı lohusalık sonuna kadar kaybedilir, geri kalan yarısı kalıcı olabilir.

Ancak yukarıda da açıklandığı gibi, bu hesaplama kişinin özelliklerine göre değişkenlik gösterecektir.

Aşağıdaki tablo, ortalama değerlerdeki kilo artışını göstermekle birlikte, her hamilenin buna tam olarak uyması beklenmemelidir.

12. hafta öncesi : 1 - 2 kg

12 . hafta : 1 - 2 kg

13 . hafta : 1 - 2 kg

14 . hafta : 2 - 3 kg

15 . hafta : 2 - 3 kg

16 . hafta : 2 - 4 kg

17 . hafta : 3 - 5 kg

18 . hafta : 4 - 5 kg

19 . hafta : 4 - 6 kg

20 . hafta : 5 - 7 kg

21 . hafta : 5 - 7 kg

22 . hafta : 6 - 8 kg

23 . hafta : 6 - 9 kg

24 . hafta : 7 - 9 kg

25 . hafta : 7 - 10 kg

26 . hafta : 7 - 10 kg

27 . hafta : 8 - 11 kg

28 . hafta : 8 - 11 kg

29 . hafta : 9 - 12 kg

30 . hafta : 9 - 12 kg

31 . hafta : 9 - 13 kg

32 . hafta : 10 - 13 kg

33 . hafta : 10 - 13 kg

34 . hafta : 10 - 14 kg

35 . hafta : 11 - 14 kg

36 . hafta : 11 - 14 kg

37 . hafta : 11 - 14 kg

38 . hafta : 11 - 15 kg

39 . hafta : 11 - 15 kg

40 . hafta : 11 - 15 kg
    Suzeni bunu beğendi.
  2. Bu tablo çok yararlı. En azından ortalama bir düzeyde kendimizi değerlendirme imkanı verir.
    Beyza bunu beğendi.
  3. Sevgili Beyza,
    Doktorun yazdığı Elevit hapının içinde malum A vitamininden, demire bir çok vitamin var.
    Ben artık onu kullanmaya başladım. Ve yediklerimi ona göre düzenlemeli miyim diye düşünüyorum.
    Çünkü zaten 1000-1200 mg kalsiyum, taze yeşil yapraklı sebze, demir için baklagil- yumurta tüketiyordum doğal yollardan alayım diye.
    Şimdi kalsiyumun örneğin fazlası zararlı. Bir miktar azaltsam yemeği sıkıntı olur mu dersiniz?
    Dün bebeği görme heyecanıyla, ilaç içeriğini de bilmediğim için soramadım doktoruma.
  4. Merhaba suzeni ;Doktorun ilacı tavsiye ederken kan testi (yaptımı) değerlendirilmesinden sonramı verdi? Doğal yollardan beslenmen taraftarıyım.gebelik ve emzirme döneminde vitamin mineral kombinasyonu.
    Günde 1 tablet.
    Kontrendikasyon; mineral ve vitamin aşırı yüklenimi, aşırı duyarlılık

.12 Vitamin:
    A vitamini (retinol) 4000 I.U. (1201.2µg),
    B1 vitamini (tiamin HCl) 1.6 mg,
    B2 vitamini(riboflavin) 1.8 mg,
    B6 vitamini (piridoksin HCl) 2.6 mg,
    B12vitamini (siyanokobalamin) 4 µg,
    C vitamini (askorbik asit) 100 mg,
    D3vitamini (kolekalsiferol) 500 IU (12.5 µg),
    E vitamini (a-tokoferol asetat) 15mg,
    biotin (B8 vitamini) 200 µg,
    kalsiyum pantotenat (B5vitamini) 10 mg,
    folik asit 0.8 mg,
    nikotinamid 19 mg.

4 Mineral:
    Kalsiyum 125 mg,
    demir 60 mg,
    magnezyum100 mg,
    fosfor 125 mg.

3 Eser element:
    Bakır1 mg,
    mangan 1 mg,
    çinko 7.5 mg.
  5. Kan testlerimi değerlendirdi. Bulantımın hiç olmadığını, iyi beslendiğimi söyledim fakat vitamin hapı yazdı. Kan değerim iyi olduğu için tek demir hapı vermedi. Ama Elevit' in içinde de bir miktar var zaten.
    Şimdi günlük planlı bir beslenme rutinim vardı. Vitamin fazla olacak.
    Mesela ben her gün baklagil yiyorum 5 yemek kaşığı B12 vitami almış oluyorum. Bir de hap ile alınca fazlası da zararlı olabilir.
    Sizin yazdıklarınızdan da doğal beslenmeye devam etmenin daha mantıklı olacağını anladım.
    Beyza bunu beğendi.
  6. 23. haftaya girdim ve 5,5 kg aldım.
    Ama bu son 2 haftada 2 kg aldım, bu kısım çok düzensiz gitti....

Tatlı isteğini nasıl bastırabiliriz? Yediğim hiç bir şey onun yerini tutmuyor.
    Beyza bunu beğendi.
  7. Merhaba suzeni tetkitlerin olumlu,doğal yoldan beslenmek en doğrusu..Tatlı ihtiyacı meyveyle karşılanabilir. şerbetli ve içerisinde karbonhidrat barındıran tatlılar yerine puding, sütlaç ve özellikle de A,B,C,D,E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, demir, magnezyum minerallerini içeren dondurma gibi hafif tatlıları tüketebilir. (A,B,C,D,E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, demir, magnezyum mineralleri hamilelik süresince alınması tavsiye edilen vitaminler ve minerallerdir) Sağlıklı gebelik geçirmen dileğimle :)
    Suzeni bunu beğendi.
  8. 10 kg aldım 29. hafta içindeyim artık...
    Planladığım gibi gitmedi geçtiğimiz 1,5 ay..
    Önümüzdeki 10 haftayı çok dikkatli geçirmek lazım kilo kontrolü açısından ama nasıl ?
  9. Merhaba suzeni konuları incele canım

http://www.hamilemiyim.org/forum/threads/hamilelikte-onerilen-kilo-alimi.1273/#post-2486

http://www.hamilemiyim.org/forum/threads/gebelikte-dogru-beslenme.1351/#post-2650

http://www.hamilemiyim.org/forum/threads/hamilelikte-kilo-alimi.156/#post-249
  10. Suzeni arkadaşım seni tebrik ederim.Ben 25.haftada 13 kilogram aldım.Bana göre doktor birsürü ilaç verdi Kan hapı+Decavit+Kalsiyum+Magnezyum.
    Beyza Hanımla yazışmalarınızdan sonra acaba bu ilaçlar mı beni bu kadar şişirdi diye düşündüm biran:((
    İlk hamileliğin olunca doktora uyuyorsun maalesef
    Suzeni bunu beğendi.
  11. Sevgili fferiss, beni tebrik etmişsin ama utandım şimdi çünkü, 37. haftadayım ve 16 kg aldım. Dahada devamı gelecektir artık yürüyüşü bıraktım ağrılardan...
    7. ayımda çok çok iştahım açıldı. 6 ay dikkat etmenin rahatlığıyla gevşek davrandım.
    Sizlere tavsiyem o iştah açılmasında kendinizi kaybetmeyin. Sonraki aylar daha kolay olacaktır.

Haplar kilo aldırmıyor ama bir miktar iştah açıyorlar. Hiç magnezyum, kalsiyum içmedim. Her gün bir muz yedim. 5 porsiyonda (2 büyük bardak süt, 2 kase ev yoğurdu, 1 Peynir) süt ürünü tükettim.
    Demir hapını kullandım düzenli. Çünkü düzenli protein almama rağmen kanım düşüyordu.
    Decaviti de içiyorum 7.aydan beri.
    Allah hepimize sağlıkla, kolaylıkla yavrularımıza kavuşmayı nasip etsin inşallah....
    fferiss bunu beğendi.
  12. Aslında bende fazlasıyla hareket ediyorum.İşim evime uzak otobüsler fazla yoruyor.
    Tam tersine doktorum decaviti 4.aydan sonra verdi ve şimdilerde balık hapını hergün decaviti 2 günde bir kullanmamı söylüyor.
    Bende hergün süt ürünlerini tüketmeye özen gösteriyorum.
    İlk bebeğin mi?Aslında sürekli internetten okumama rağmen ben fazla bilinçsiz kaldım :((
  13. İlk bebeğim olacak inşallah.
    38. haftadayım artık. 17 kilo aldım. Burnum kocaman oldu, dudaklarım şişti ... İnmiyor da artık. Tuzdaz falan değil yani.
    Her doktor farklı aslında. Benim doktorum ilacı sevmiyor. Haftada bir gün balık, her günde ceviz- badem tüketiyorum balık yağı hapını önermiyor. Sağlıklı beslenebildiğim için vitamini de 7. ayda başladım. Ama bilmiyorum tabi ne kadar doğru ne kadar yanlış..
    Ben anladım ki her doğru herkese uymuyor. O yüzden kalıplara uymaya çalışmamak lazım. Biraz rahat olmakta, doktora ve kendine güvenmekte fayda var. Bebekler büyüyor çok şükür. Gerisi mühim değil.
    Beyza bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş