Gebelikte Göğüslerde Hassasiyet Ne Zaman Başlar?

Konu, 'Genel Hastalıklar' kısmında Beyza tarafından paylaşıldı.

  1. gebelikte memede koyulaşma,hamilelikte gögüste koyulaşma,gebelikte gögüste koyulaşma,gögüsümde kahverengilik gebelik belirtisimi,memenin koyulaşması gebelik belirtisimi, gebelikte memede olan değişim ne zaman başlar hakkında bilgiler


    m.jpg


    Anne adayları gebelik döneminde oldukça hassas olurlar. Özellikle gebelerde meme hassasiyeti, erken gebelik döneminde sık rastlanan bir bulgudur. Bebeğin anne karnında beslenmesi için anne adayının memesinde bir takım hazırlıklar olmaktadır. Bu nedenle anne adaylarının meme uçlarında irileşme ,meme uçlarında koyulaşma ve büyüme 2. haftadan itibaren gözle görülecek şekilde belirginleşir. Göğüsler şişer ve acımaya başlar. Göğüs çevresi kahverengiye bakan bir renk alır. Nadir olarak kaşıntı şikayetinde bulanan anne adayları özellikle pamuklu sütyen kullanmaları önerilir. Bunun yanında ise göğüs uçları sürekli nemlendirilmelidir.


    Göğüslerde sızı hissedilmesi

    gebelik döneminde östrojen, prolaktin ve progesteron ismi verilen hormonlarının salgılanma miktarının artması hamile kadınların göğüslerinde büyük değişikliklerin meydana gelme sebebidir. Hamileliğin ilk haftalarında göğüslerde büyümeye bağlı ağrı ve sızılar meydana gelmeye başlar. Bu geçici bir süreçtir ve bu süreçte göğüslerde hissedilen ağrıyı azaltmak için göğüs uçlarını uyarmaktan sakınabilirsiniz.

Sayfayı Paylaş