Evde Yaptığım Gebelik Testi Yanlış Gösterebilir Mi?

Konu, 'Genel Hastalıklar' kısmında Beyza tarafından paylaşıldı.

 1. evde gebelik testi ,evde yapılan gebelik testi hatalı sonuç verirmi,evde yapılan hamilelik testi yalnış gösterirmi,evde gebelik testi yapma hakkında bilgiler

  t.jpg

  Evde yapılan yani idrarda yapılan gebelik testlerinin gebeliği göstermesi için adetinizin geciktikten sonra yapılması gerekir genellikle. Adet gecikmesinden sonra bile çok erken dönemde (2-3 gün adet gecikmesinde) yapılmışsa test yine de negatif (gebelik yok) şeklinde çıkabilir ve 1 hafta sonra tekrarlanmasında fayda vardır.
  İdrarda gebelik testlerinde pozitif yani gebelik var çıkması daha güvenilirdir. Yani test gebelik var göstermişse çok büyük ihtimalle gebesinizdir. Fakat bu testlerin gebelik yok (negatif) göstermesi daha az güvenilirdir, bu durumda 1 hafta sonra test tekrarlanmalı yada doktora başvurmalı ve kanda gebelik testi çalışılmalıdır. hamilelik şüphesinde her anne adayı gebelik testi yaptırmayı aklından geçirir peki gebelik testi ne zaman ve nasıl yapılmalıdır.
  hamilelik sonrası 4 günü geçmiş döllenmiş yumurta HCG adı verilen bir hormon salgılar.Bu HCG hormonuna insan koryon gonadotropini adı da verilir. hamilelik sonrası salgılanmaya başlanan HCG hormonu anne adayının vücuduna yayılır.Önce kanda bulunan HCG daha sonra idrara da geçer.Bu nedenle gebelik testleri kanda yapılabildiği gibi idrardan da yapılabilmektedir.
  İdrar örneğinin alınması kan alınmasından daha kolay ve pratik olduğundan evde yapılan gebelik testleri idrardan yapılmaktadır.Burada önemli olan sabah ilk idrardan yapılan gebelik testinin güvenilirliğinin daha yüksek olduğunun bilinmesidir. İdrar verilerek yapılan gebelik testlerinin temel prensibi HCG hormunu ile HCG antikoru arasında oluşan reaksiyonun tesbit edilmesi esasına dayanmaktadır.
  gebelik testi esnasında ilk reaksiyonun gerçekleşip gerçekleşmediğini belirlemek için ikinci bir reaksiyona ihtiyaç vardır. Bu da bir renk değişimi varlığının incelenmesiyle ortaya konur.Evde yapılan ve eczanelerde kolaylıkla bulunabilen idrar gebelik testleri bu şekilde sonuç vermektedir.

Sayfayı Paylaş

Hamilemiyim.Org misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. hamilelik testi yanlis gosterebilirmi