Dış Gebelik Gebelik Testinde Belli Olurmu?

Konu, 'Dış ve Kimyasal Gebelik' kısmında Beyza tarafından paylaşıldı.

 1. dış gebelik nedir,dış gebelik gebelik testinde anlaşılırmı,dış gebeliğin belirtileri,dış gebelik nasıl anlaşılır,dış gebelik tedavisi,dış gebelik hakkında bilgiler


  dis-gebelik.jpg


  Merhaba beyza hanım Adet tarihim 30 Mayıstı, 2 Mayısta evde yapılan testten yaptım, ikinci çizgi silik çıktı. Dün idrar tahlili yaptırdım ondada daha erken diye zayıf çıktı. Bu sabah yine test yaptım hala silik. Nedeni nedir, hamile olma ihtimalim var mı? dış gebelik olabilir mi, nasıl anlaşılır? Yardım ederseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  Merhaba ;

  İdrar da bakılan gebelik testlerinde yanlış pozitiflik ya da yanlış negatiflik oranları yüksektir. Yani çok güvenilir testler değildir. Kanda kantitatif değerli dediğimiz testleri yaptırmanız ve 2 günde bu değerin 2 katına çıkması gebelik lehinedir. Ancak bu da kesin tanı sağlamaz. Kesin tanı için gebelik kesesinin ve içinde embriyonun ve kalp atımının görülmesi gerekir. Yani ultrason yaptırmalısınız.

  Merhaba Beyza hanım


  Daha önce bir kere dış gebelik geçirdim . Şimdi tekrar bebek istiyorum ve bu ay adetim gecikti, acaba normal gebelik mi yoksa dış gebelik mi gebelik testi yapsam anlayabilirmiyim?

  Merhaba ;

  Sadece idrarda gebelik testi yaparak veya sadece kanda gebelik testi yaparak bir hastada dış gebelik (ektopik gebelik) var mı anlaşılamaz. gebelik testleri sadece gebelik var mı yok mu bunu gösterir ama gebeliğin normal gebelik mi yoksa dış gebelik mi olduğunu gösteremez, hatta gebelik ölümü canlı mı bunu da gösteremez. Bunların anlaşılması için tek balına hamilelik testi yapılması yeterli olmaz, ultrason ile gebeliğiz izlenmesi ve muayene yapılması ve bazen başka tahliller yapılması gerekir.

  dış gebelik nasıl anlaşılır?  Tıp literatüründe ektopik gebelik olarak isimlendirilen dış gebelik, döllenen yumurtanın rahim dışında yani normalde olmaması gereken bir yere tutunmasıdır. Yaygın olarak döllenmiş yumurtanın kanallara tutunması şeklinde görülen dış gebelikte bazı istisnai durumlar söz konusu olsa da, büyük çoğunlukla embriyo canlılığını sürdürememektedir. Genel olarak embriyonun canlılığını sürdürememesine neden olan dış gebeliğin anne adayının sağlığı için de çok büyük bir risk oluşturması söz konusudur. Anne ölümlerine dahi sebep olabilen çok ciddi bir problem olan dış gebelik, hamileliğin ilk 12 haftasında anne adayının yaşamını yitirmesiyle sonuçlanabilme riskine sahiptir. dış gebelik, anne adayının üreme sistemindeki birçok farklı nedenden ötürü gelişen anormallikler sonucunda ortaya çıkabilir. Ancak modern tıbbın tüm gelişmiş imkanlarına rağmen bazen hekim dış gebeliğin neden kaynaklandığını saptayamaya da bilir. Yardımcı üreme teknikleri ile çeşitli genital enfeksiyonlar anne adayında dış gebelik oluşma ihtimalini arttırırken, daha önce dış gebelik geçirmiş anneler de ikinci hamileliklerinde aynı riskle karşı karşıya kalabilmektedir. Dış gebeliğin çeşitli belirtilerin anne adayının durumu fark etmesini sağlayabilmesi söz konusu olsa da, kesinlikle ama kesinlikle dış gebeliğin anlaşılması için uzman bir doktora başvurulması gerekir. İlk 3 aylık süreçte anne adayının hayatına mal olabilecek kadar önemli bir sorun olduğu için muhakkak dış gebelik ihtimaline karşı hekime başvurulmalıdır. dış gebelik sorununda yaygın olarak görülen belirtilerin arasında vajinal kanamalar ve tek taraflı ağrılar bulunur. dış gebelik bahsi geçtiği üzere genel olarak tüpte gerçekleştiğinden, anne adayının tüpün olduğu tarafta şiddetli bir ağrı hissetmesi dış gebelik ihtimalinden şüphelenilmesi için yeterlidir. Vajinal kanama ve şiddetli ağrı dışında dış gebelikte görülen belirtilerin bir diğeri de omuz başı ağrılarıdır. Ayrıca bazı dış gebelik sorunlarında anne adayının aniden bayılması da söz konusu olabilmektedir. Bunlar dışında dış gebeliğin belirtileri arasında anne adayının kendi uyguladığı idrar ya da sağlık kuruluşunda kan yoluyla uygulanan gebelik testlerinin pozitif yani olumlu çıkması da yer alır. Anne adayının uyguladığı ya da kendisine uygulanan test pozitif çıkmasına karşın ilerleyen süreçte embriyonun yaşamanın sonlanması kuvvetle muhtemeldir. Ancak tekrar hatırlatmakta yarar var ki, dış gebelik hakkında bilgi almak için dahi olsa muhakkak bir doktora başvurulması gerekmektedir.
  Arzu 18 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş

Hamilemiyim.Org misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. dış gebelik idrar testinde çıkarmı

  ,
 2. dış gebelik idrar testinde belli olurmu

  ,
 3. dış gebelik hamilelik testinde belli olurmu

  ,
 4. dış gebelik teste belli olurmu,
 5. dış gebelik gebelik testinde çıkarmı,
 6. dis gebelik testte cikarmi,
 7. dış gebelik testle belli olurmu,
 8. dış gebelik kan testinde çıkarmı,
 9. dış gebelik hamilelik testinde çıkarmı,
 10. dış gebelik kan testinde belli olurmu