Crinone Jel Nedir?

Konu, 'Genel Hastalıklar' kısmında Beyza tarafından paylaşıldı.

 1. Crinone jel nedir,Crinone jel ne için kullanılır,Crinone jel hamile kalmaya yardımcımı,Crinone jel ve gebelik,Crinone jel hakkında bilgiler


  Her merkezde aşılama işleminden sonra progesteron (progestan, progynex, crinone jel v.b) kullanımı rutinde uygulanmayabilir. Her hastada kullanılması şart olan bir tedavi değildir. Tedavi alınan merkezin önerileri doğrultusunda davranılması gerekir.

  crinone.jpg


  Progesteron yumurtlama ve adet döngüsü için önemli bir kadınlık hormonudur. Progesteron rahim iç yüzeyinde değişimler yaratarak, hamilelik başlangıcında döllenmiş yumurtanın rahme tutunmasını kolaylaştırır. Progesteron daha sonra vücudun gebeliği sürdürmesine yardımcı olur.

  Progesteron vajinal aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

  kısırlık tedavisi;  vücutta doğal progesteron eksikliği tespit edilmiş veya şüphelenilen kadınlarda, Yardımcı Üreme Teknikleri tedavisinin bir parçası olarak;

  olası hormonal dengesizliğe bağlı bozukluklar (Örneğin: Adet (regl) öncesi sendroma bağlı rahim krampları ve anormal/ağrılı kasılmalar. Rahimde ve rahmin iç duvarını örten zarın yapısında kesin olarak belirlenmiş bir yara olmaksızın görülen anormal kanama (disfonksiyonel rahim kanaması). Östrojen hormonu tedavisi alan kişilerde ikincil olarak görülen adet görememe (regl olamama) durumu.);

  östrojen hormonu yerine koyma terapisi sırasında ek tedavi olarak.

  Progesteron vajinal burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.Eğer Progesteron vajinal’i doğurganlık tedavisinin bir parçası olarak kullanmıyorsanız ve hamileyseniz, doktorunuzun izni olmadan bu ilacı kullanmayınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız doktorunuza söyleyiniz. Eğer kısırlık tedavisi görmüyorsanız, Progesteron vajinal kullanımı sırasında etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız.

  Progesteron vajinal’in bazı formları bitki özlü yağlar içerebilir. Eğer herhangi bir gıdaya alerjiniz varsa öncelikle doktorunuza danışmadan Progesteron vajinal kullanmayınız.

  Progesteron vajinal kullanımı kan pıhtılaşması, felç (inme), kalp krizi veya göğüs kanseri riskini arttırabilir. Eğer geçmişinizde felç (inme), kan pıhtılaşması veya dolaşım problemleri öyküsü varsa ya da ağır karaciğer hastalığı; meme veya rahim kanseri gibi hormon ilişkili bir kanser; anormal vajinal kanama gibi herhangi bir rahatsızlığınız varsa veya yakın zamanda dış gebelik ya da tamamlanmamş düşük* geçirdiyseniz öncelikle doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

  (*tamamlanmamış düşük: Anne rahmindeki yavrunun düşük sonucunda rahim dışına atıldığı, buna karşın plasenta’nın rahim duvarında yapışık kaldığı düşük.)

  Progesteron vajinal bazı durumlarda yalnızca bir dönem 6 ila 12 günlük olarak verilir. Doğurganlık tedavisi programının bir parçası olarak kullanıldığında ise 12 haftaya kadar kullanılabilir. Bu ilacın etkili olabilmesi için doz kullanım çizelgenize sıkı şekilde uymanız büyük önem taşır. Hiçbir dozu atlamamaya veya unutmamaya büyük özen gösteriniz.

  Bu ilaç güvenli ve etkili kullanım için hasta kullanım talimatnamesi ile birlikte gelir. Buradaki direktiflere dikkatlice uyunuz. Eğer ilacın kullanımı ile ilgili anlamadığınız bir konu olursa eczacınıza danışınız.

  Progesteron vajinal düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

  Bu ilacı çocuklarda kullanmayınız.

  Crinone Jel (Progesteron vajinal) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Sayfayı Paylaş

Hamilemiyim.Org misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. crinone jel hakkında bılgıler

  ,
 2. gebe kalma jelleri