Bebeğin Doğum Kanalına Inmesi

Konu, 'Doğum Sonrası Sorunlarınız' kısmında Beyza tarafından paylaşıldı.

 1. Bu konu;bebeğk doğum kanalına nasıl girer,bebeğin doğum kanalına indiğini nasıl anlarız,bebeğin doğum kanalına inmesi ,bebeğin inmesi hakkında bilgiler vermektedir


  e.jpg
  Bebeğin iniş aşamaları başın en önde olan uç kısmının geldiği hizaya göre -3, -2, -1, 0, +1, +2, +3 şeklinde isimlendirilir. Bu numaralar ile başın seviyesi tanımlanır. Doğum sırasında ara sıra yapılan elle muayene ile bu seviye belirlenir. Baş +2 seviyesine geldiğinde doğuma çok az bir süre kalmıştır. +3 seviyesinde ise artık doktor veya ebe bebeğin başına gerekli manevraları yaptırarak ve gerekirse epizyotomi kesisi yaparak doğumu gerçekleştirir.

  Son haftaya girildiğinde oksijen ve besin maddelerini bebeğinize taşıyan göbek kordonunun uzunluğu yaklaşık 50 kalınlığı ise 1.3 santimetre civarındadır. Bebeğinizin ağırlığı 3000 gramın üzerindedir ve rahimin büyük bir kısmını doldurmaktadır. Bebeğinizin cildini kaplayan ve verniks adı verilen kremsi madde ortadan kaybolmaya başlar. Benzer şekilde lanugo adı verilen tüyler de büyük ölçüde dökülmüştür. Sizden geçen antikorlar bebeğinizin doğum sonrası en az 6 ay süreyle enfeksiyonlara karşı mücadelesinde yardımcı olacaktır. Son haftada amniyon zarı her an açılabilir ve sularınız gelebilir. Bazen bardaktan boşalırcasına hızlı ve fazla miktrada olan bu olay bazen de çok yavaş olabilir. Hatta kendinizi idrar kaçırırmış gibi hissedebilirsiniz. Miktarı ne olursa olsun sularınızın geldiğini düşünüyosanız zaman kaybetmeden doktorunuzu aramalı ya da hastaneye gitmelisiniz. Vücudunuzun denge merkezi iyice değiştiğinden dengenizi sağlamakta güçlük yaşayabilirsiniz.Özellikle ilk bebeğinizi bekliyorsanız eşinizle bir çift olarak yaşadığınız bu son günlerin kıymetini bilin. Bundan sonraki hayatınızı bir aile olarak devam ettireceksiniz.

  Bebeğiniz Doğum Kanalına Girecek mi?

  Doğum süreci başlamadan birkaç gün önce ya da doğum sürecinin başlangıcında karnınızda bir değişim fark edebilirsiniz. Doktorunuz tarafından muayene edildiğinde göbek deliğinizden ya da pubik simfizden rahmin tepe noktasına kadar olan ölçü biraz azalmış olabilir. Bu olay, bebeğinizin başı doğum kanalına girdiğinde oluşur ve genellikle angajman olarak isimlendirilir.

  Eğer angajman ya da ceninin inişini fark etmezseniz endişelenmeyin. Bu her kadında veya her hamilelikte oluşmaz. Ayrıca, bebeğinizin doğum sürecinden hemen önce ya da doğum süreci sırasında doğum kanalına inmesi de yaygındır.

  Angajman ile birlikte avantajlar ve problemler görebilirsiniz. Bir avantajı, karnınızn üst bölümünde yer açılmasıdır. Bu size akciğerlerinizin genişlemesi ve nefes alabilmek için daha çok yer verir. Ancak, bebeğinizin doğum kanalına inmesiyle pelvisinizde, idrar torbanızda ve rektumunuzda daha fazla baskı olabilir ve sizi rahatsız edebilir.

  Bazı örneklerde, doktorunuz sizi muayene edebilir ve bebeğinizin “pelviste olmadığını” veya “yüksekte olduğunu” söyler. Bununla, bebeğinizin henüz doğum kanalına inmediğini ifade etmektedir.
  Bununla birlikte bu durum çabucak değişebilir.

  Doktorunuz bebeğinizin “yüzen” ya da “balote eder” bir durumda olduğunu söylüyorsa, doğum kanalında bebeğin hissedilen kısmının yüksekte olduğunu ifade eder. Ama bebek bu aşamada doğum kanalına girmemiştir. Hatta muayene olurken, doktorunuzun parmaklarından kaçabilir.

  MUHTEŞEM FİNAL
  Eğer hala daha doğum yapmadıysanız iyice sıkılmaya ve sabırsızlanmaya başladınız demektir. Sizden salgılanan hormonların bebeğinizin dolaşımında da bulunması nedeniyle erkeklerde torbalar, kızlarda da labiumlar normalden daha büyük görünecektir. Hatta doğum sonrası memelerinden süt dahi gelebilir. Bu hem kız hem de erkek bebeklerde rastlanabilen bir durumdur ve bir kaç gün içinde kendiliğinden kaybolur. Bu hafta size çok uzun gelebilir. Sabırlı olmaya açalışmalısınız. Siz herhangi bir ağrı hissetmeseniz bile rahim ağzınız yavaş yavaş açılmaya başlamış olabilir. Normal sancıların başlaması ile rahim ağzındaki açıklık ve incelme de artmaya başlar. Açıklık 10 santimetre olduğunda doğumun ilk evresi tamamlanmıştır. Daha sonra ikinci evre yaşanır ve bebeğiniz dünyaya ve size merhaba der. Vajinal doğumda kafa doğduktan hemen sonra doktorunuz bebeğinizin ağzını siler ve ilk ağlaması odada yankılanmaya başlar. Bu aşamada daha göbek kordonu kesilmeden bebeğinizin kucağınıza verilmesi ilk temasın daha sıcak yaşanmasını sağlar.

Sayfayı Paylaş

Hamilemiyim.Org misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. bebek doğum kanalına ne zaman girer

  ,
 2. bebegin dogum kanalina girdigini nasil anlariz

  ,
 3. bebeğin doğum kanalına girmesi için ne yapmalıyım

  ,
 4. bebeğin doğum kanalına girdiğini nasıl anlarım,
 5. bebek ne zaman dogum kanalina girer,
 6. bebeğin doğum kanalına inmesi,
 7. bebek kanala ne zaman girer,
 8. bebek dogum kanalina nasil girer,
 9. bebek kanala nasıl girer,
 10. bebeğin kanala girmesi için ne yapılmalı